Labdarúgás



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Az Association futball felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

Labdarúgás
Labdarúgás Bloomingtonban, Indiana államban, 1996.jpg
A támadó játékos (10. sz.) megkísérli elrúgni a labdát az ellenfél labdáján túl kapus, a kapufák között és a keresztléc alatt (nem látható), hogy gólt szerezzen a cél.
Legnagyobb irányító testületFIFA
becenevek
Először játszottA 19. század közepe Anglia
jellemzők
KapcsolatKorlátozott
Csapattagok11 oldalanként (kapussal együtt)
Vegyes neműNem, külön versenyek
típusCsapat játék, labdasport
FelszerelésFutball (vagy focilabda), lábszárvédő
helyszínFutballpálya (más néven futballpálya, futballpálya, futballpálya, futballpálya vagy "pálya")
SzójegyzékAz egyesületi labdarúgás szószedete
Jelenlét
Ország vagy régióvilágszerte
OlimpiaiFérfiak óta a 1900 Olimpia és a nők, mivel a 1996 Olimpia
paralimpiai5-a-oldal óta 2004 és a 7-a-oldal ból ből 1984 nak nek 2016

Labdarúgás, közismertebb nevén labdarúgás or futball, egy olyan csapat játék két 11 fős csapat között játszott játékos mindannyian, akik elsősorban a lábukat hajtják a labda egy téglalap alakú mező körül, amelyet a hangmagasság. A játék célja az több gólt szerezni mint az ellenfél csapata úgy, hogy a labdát a gólvonalon túl téglalap alakú keretbe mozgatja cél védett az ellenfél csapata. Hagyományosan a játékot két 45 perces félidőn keresztül játsszák, összesen 90 perces mérkőzésidőben. A becslések szerint 250 millió játékos aktív több mint 200 országban és területen, ezért gyakran a világ legnépszerűbb sportjaként tartják számon.

Az egyesületi labdarúgás játékát a A játék törvényei, 1863 óta érvényben lévő szabályrendszer, amelyet a IFAB kiterjesztés 1886 óta. A játékot a labdarúgás azaz 68–70 cm (27–28 hüvelyk) kerületű. A két csapat verseng, hogy a labdát a másik csapat kapujába (a kapufák közé és a léc alá) juttatják, ezáltal gólt szereznek. Amikor a labda játékban van, a játékosok főleg a lábukat használják, de használhatják testük bármely más részét, kivéve a kezüket vagy a karjukat, hogy irányítsák, üssék vagy passzolják a labdát. Csak a kapusok használhatják a kezüket és a karjukat, és csak akkor a büntetőterület. Az a csapat nyer, amelyik a meccs végén több gólt szerzett. A verseny formátumától függően egyenlő számú lőtt gól eredményezhet a húz kijelentik, vagy a játék bemegy plusz idő vagy büntetőrúgás.

Nemzetközi szinten az egyesületi labdarúgást az irányítja FIFA. A FIFA alatt hat kontinentális konföderáció működik: AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC és a UEFA. Országos szövetségek (pl Az FA or JFA) saját országukban felelősek a játék professzionális és amatőr szintű irányításáért és a versenyek koordinálásáért a Játéktörvényeknek megfelelően. A legrangosabb és legrangosabb nemzetközi versenyek a FIFA World Cup és a FIFA női világkupa. A férfi világbajnokság a legnézettebb sportesemény a világon, megelőzve a Olimpiai játékok. Az európai klubfutball két legrangosabb versenye a UEFA Champions League és a UEFA női Bajnokok Ligája, amelyek kiterjedt televíziós közönséget vonzanak az egész világon. A férfi torna döntője az elmúlt években a világ legnézettebb éves sporteseménye volt.

Női labdarúgás történelmileg tapasztalt ellenkezést, a nemzeti egyesületek súlyosan visszafogták a fejlődését és számos törvényen kívül helyezve azt teljesen. A korlátozásokat az 1970-es években kezdték csökkenteni, és az első hivatalos női világbajnokságon volt a A 1991. évi FIFA női világkupája Kínában mindössze 12 csapattal a megfelelő hat konföderációból. Valami által A 2019. évi FIFA női világkupája Franciaországban ez 24 válogatottra nőtt, és rekordszámú, 1.12 milliárd néző követte a versenyt.

Név

Az egyesületi labdarúgás egy család egyik tagja futball kódok amelyek a különféle labdajátékok ókor óta játszott világszerte. Az angol nyelvterületen belül ezt a sportot Nagy-Britanniában és a legtöbben "football"-nak hívják Ulster Észak-Írországban, míg az emberek általában "focinak" hívják azokban a régiókban és országokban, ahol más futballkódok uralkodnak, mint például Ausztrália, Kanada, Dél-Afrika, Írország nagy része (Ulster kivételével), és az Egyesült Államokban; Japánban a játékot is elsősorban ún sakkā (Futball), a „foci” szóból származik. Figyelemre méltó kivétel Új-Zéland, ahol a 21. század első két évtizedében a nemzetközi televíziózás hatására a "futball" egyre nagyobb teret hódít, annak ellenére, hogy a futball más kódjai, nevezetesen dominálnak. rögbi szövetség és a rögbi bajnokság.

A kifejezés futball származik Oxford "-er" szleng, amely elterjedt volt a University of Oxford Angliában 1875 körül, és úgy gondolják, hogy a szlengből kölcsönözték Rögbi Iskola. Kezdetben írva assoccer, később a modern írásmódra redukálták. A szlengnek ez a formája is adott okot durva a rögbi focihoz, ötdolláros és a tízes mert öt font és a tízfontos bankjegyek, és az immár archaikus Lábjegyzet ez volt az egyesületi futball neve is. A szó futball végleges formáját 1895-ben érte el, és 1889-ben rögzítették először a korábbi formájában szocca.

Történelem

A bal oldalon egy episkyros játékos egy ősi kőfaragás, c. 375–400 eper, kiállítva a Nemzeti Régészeti Múzeum, Athén; jobb oldalon játszó gyerekek Cuju in Song-dinasztia Kína, 12. század

A rúgólabdajátékok egymástól függetlenül, többször is felmerültek több kultúrában. Phaininda és a episkyros voltak görög labdajátékok. Kép egy episkyros alacsonyan ábrázolt játékos megkönnyebbülés a rúd of c. 375–400 eper a Athéni Nemzeti Régészeti Múzeum megjelenik a UEFA Európa-bajnokság trófea. Athenaeus, i.sz. 228-ban írt, megemlíti a újszerű labdajáték harpastum. Phaininda, episkyros és a harpastum kézzel és erőszakkal játszottak. Úgy tűnik, mindegyik hasonlít foci rögbi, birkózás és a röplabda több, mint ami felismerhető modern futballként. Mint az előre kódoltnál maffiafoci, mindennek az előzménye modern futballkódok, ez a három meccs többet jelentett a labda kezelésében, mint a rúgásban.

A kínai versenyjáték Cuju (蹴鞠, szó szerint "kick ball"; más néven tsu chu) a modern egyesületi futballra hasonlít. cuju A játékosok a kezeken kívül bármely testrészt használhatták, és a cél az volt, hogy egy labdát a nyíláson keresztül a hálóba rúgjanak. Közben Han dinasztia (i.e. 206 – i. e. 220), Cuju szabványosították a játékokat és megállapították a szabályokat. Egyéb kelet-ázsiai játékokat tartalmaz kemari Japánban és chuk-guk Koreában mindkettőre hatással volt Cuju. Kemari alatt keletkezett a 600. év után Asuka időszak. Inkább ünnepélyes, mint versenyszerű játék volt, és egy rúgást tartalmazott nagy, állatbőrből készült labda. Észak-Amerikában pasuckuakohowog labdajáték volt, amelyet a Algonquians; úgy írták le, hogy "majdnem teljesen megegyezik azzal a fajta népi futballal, amelyet Európában akkoriban játszottak, amikor a labdát kapukon keresztül rúgták".

Az egyesületi futballnak önmagában nincs klasszikus története. Annak ellenére, hogy hasonlóak a világ más labdajátékaihoz, a FIFA felismerte, hogy nincs történelmi kapcsolat az ókorban Európán kívül játszott játékokkal. Az angliai futball története legalább a nyolcadik századra nyúlik vissza. Az egyesületi futball modern szabályai a 19. század közepén a széleskörű egységesítésre irányuló törekvéseken alapulnak a futball különböző formái játszott a állami iskola Anglia.

Az "Egyetemi Football Club törvényei" (Cambridge-i szabályok) 1856

A Cambridge-i szabályok, először a University of Cambridge 1848-ban különösen nagy hatást gyakoroltak a későbbi kódexek, köztük az egyesületi labdarúgás fejlesztésére. A cambridge-i szabályokat itt írták Trinity College, Cambridge, azon az ülésen, amelyen képviselők vettek részt Eton, Borona, rögbi, Winchester és a Shrewsbury iskolák. Nem fogadták el őket általánosan. Az 1850-es években az angol nyelvterületen sok olyan klub jött létre, amelyek nem voltak kapcsolatban iskolákkal vagy egyetemekkel, hogy a futball különféle formáit játsszák. Néhányan saját, különálló szabálykódokat dolgoztak ki, leginkább a Sheffield Labdarúgó Klub, amelyet egykori állami iskolások alapítottak 1857-ben, ami a kialakulásához vezetett a Sheffield FA 1867-ben. 1862-ban John Charles Thring of Uppingham iskola hatásos szabályrendszert is kidolgozott.

Ezek a folyamatos erőfeszítések hozzájárultak a kialakulásához A Labdarúgó Szövetség (Az FA) 1863-ban, amely először 26. október 1863-án reggel ülésezett Szabadkőművesek kocsmája in Nagy Királynő utca, London. Az egyetlen iskola képviseltette magát ezen az alkalmon charterhouse. A Freemasons' Tavern volt a helyszíne az FA további öt találkozójának 1863 októbere és decembere között; az angol FA végül kiadta az első átfogó szabályrendszert A játék törvényei, modern futballt alkotva. A záró ülésen az első FA pénztárnoka, a képviselő től Blackheath FC, visszavonta klubját az FA-tól, mivel az előző találkozón két szabálytervezetet töröltek: az első megengedte, hogy labdával a kezében futhasson; a második az ilyen futás akadályozásáért hackeléssel (az ellenfél sípcsontba rúgása), megbotlással és tartással. Egyéb Az angol rögbi klubok követték ezt a példát és nem csatlakozott az FA-hoz, helyette 1871-ben megalakította a Rögbi Labdarúgó Szövetség. A tizenegy fennmaradó klub a felelős Ebenezer Cobb Morley, ratifikálta a játék eredeti tizenhárom törvényét. Ezek a szabályok magukban foglalták a labda "jelekkel" történő kezelését és a keresztléc hiányát, amelyek rendkívül hasonlóvá tették a labdát A viktoriánus futball szabályai akkoriban Ausztráliában fejlesztették ki. A Sheffield FA az 1870-es évekig a saját szabályai szerint játszott, az FA pedig egészen addig alkalmazta a szabályok egy részét, amíg nem volt különbség a játékok között.

A Aston Villa csapat 1897-ben, miután megnyerte mind a FA-kupa és a Angol Labdarúgó Liga

A világ legrégebbi futballversenye a FA-kupa, amelyet a futballista és krikettjátékos alapított Charles W. Alcock, és 1872 óta versenyeznek angol csapatok első hivatalos nemzetközi labdarúgó-mérkőzés szintén 1872-ben zajlott, Skócia és Anglia között ben Glasgow, ismét Alcock ösztönzésére. Anglia a világelső otthona is labdarúgó bajnokság, amelyet ben alapítottak Birmingham az 1888-ben Aston Villa rendező William McGregor. Az eredeti formátum 12 klubot tartalmazott Midlands és a Észak-Anglia.

A játék törvényeit a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség igazgatósága (IFAB). A testület 1886-ban alakult egy találkozó után Manchester a Labdarúgó Szövetség, a Skót Labdarúgó Szövetség, a Walesi Labdarúgó Szövetség, És a Ír Labdarúgó Szövetség. FIFA, a nemzetközi labdarúgó szervezet 1904-ben alakult Párizsban, és kijelentette, hogy betartja a Labdarúgó Szövetség játékszabályait. A nemzetközi játék növekvő népszerűsége oda vezetett, hogy 1913-ban a FIFA képviselőit felvették az IFAB-ba. A testület a FIFA négy képviselőjéből és a négy brit szövetség egy-egy képviselőjéből áll.

A 20. század nagy részében Európa és a Dél-Amerika az egyesületi labdarúgás meghatározó régiói voltak. A labdarúgó-világbajnokságot ben avatták fel 1930, mindkét kontinens játékosainak fő színtere lett, hogy megmutassák értéküket és válogatottjuk erejét. A század második felében a Európai Kupa és a Copa Libertadores létrejöttek, és e két klubverseny bajnokai megmérkőznének a Interkontinentális kupa bebizonyítani, melyik csapat volt a legjobb a világon.

A 21. században Dél-Amerika továbbra is a legjobb termékeket termelte labdarúgók a világban, de klubjai lemaradtak a még mindig domináns európai kluboktól, amelyek gyakran szerződtetik a legjobb játékosokat Latin-Amerikában és máshol. Közben a futball javult Afrika, Ázsia és a Észak Amerika, és manapság ezek a régiók legalább egyenrangúak Dél-Amerikával a klubfociban, bár országok a Karib-tenger és a Óceánia régiók (kivéve Ausztrália) még nem hagytak nyomot a nemzetközi futballban. Ami viszont a válogatottakat illeti, továbbra is az európaiak és a dél-amerikaiak uralják a labdarúgó-világbajnokságot, mivel egyetlen más régióbeli csapatnak sem sikerült még a fináléba sem.

A futballt az egész világon professzionális szinten játsszák. Emberek milliói járnak rendszeresen futballstadionokba, hogy követhessék kedvenc csapataikat, miközben több milliárdan nézik a meccset a televízióban vagy az interneten. Nagyon sokan futballoznak amatőr szinten is. A FIFA 2001-ben közzétett felmérése szerint több mint 240 országból több mint 200 millióan futballoznak rendszeresen. A futballnak van a legmagasabb televíziós közönsége a sportban.

A világ számos részén a futball nagy szenvedélyeket vált ki, és fontos szerepet játszik az egyén életében rajongók, helyi közösségek, sőt nemzetek. Ryszard Kapuściński azt mondja, hogy az udvarias, szerény vagy alázatos európai könnyen dühbe gurul, amikor futballmeccset játszanak vagy néznek. A Elefántcsontpart labdarúgó-válogatott segítette a fegyverszünetet a nemzet számára polgárháború 2006-ben és segített tovább csökkenteni a feszültséget a kormány és a lázadó erők között 2007-ben azzal, hogy meccset játszott a lázadók fővárosában. Bouaké, amely alkalom először hozta békésen össze mindkét hadsereget. Ezzel szemben széles körben úgy tartják, hogy a labdarúgás volt a legvégső legközelebbi ok Futball háború 1969 júniusában El Salvador és Honduras között. A sportág az elején is fokozta a feszültséget horvát szabadságharc az 1990-es évek, amikor egy mérkőzés között Dinamo Zagreb és a Red Star Belgrade fajultak zavargásokról május 1990.

Női labdarúgás

Lehet, hogy a nők futballoznak, amióta a játék létezik. A bizonyítékok azt mutatják, hogy egy hasonló ősi játék (Cujuvagy tsu chu) alatt nők játszották Han dinasztia (i. e. 25–220), hiszen a korabeli játék freskóin női alakok láthatók tsu chu. Vannak jelentések a nők által játszott éves futballmérkőzésekről is MidlothianSkóciában, az 1790-es években.

Északi csapata brit hölgyek, az első szervezett női futballcsapat, a képen 1895 márciusában

Az egyesületi futball, a modern játék dokumentálta a nők korai részvételét. 1863-ban a labdarúgást irányító testületek szabványosított szabályokat vezettek be a pályán történő erőszak tiltására, így társadalmilag elfogadhatóbbá tették a nők játékát. Az első mérkőzés, amelyet a Skót Labdarúgó Szövetség 1892-ben történt Glasgow. Angliában 1895-ben rendezték az első feljegyzett női focimeccset. A női futballt hagyományosan jótékonysági játékokkal és testmozgással hozták kapcsolatba, különösen az Egyesült Királyságban.

A legjobban dokumentált korai európai csapatot egy aktivista alapította Nettie Honeyball Angliában 1894. Nevét a Brit női futballklub. A Honeyballt így idézik: "Múlt év végén alapítottam az egyesületet, azzal a határozott elhatározással, hogy bebizonyítsam a világnak, hogy a nők nem azok a "díszítő és haszontalan" lények, amelyeket a férfiak elképzeltek. Be kell vallanom, meggyőződésem minden olyan kérdésben, ahol a nemek olyan széles körben megosztottak mind az oldalán emancipáció, és várom az időt, amikor a hölgyek beülhetnek Parlament és hallgassanak hangot az ügyek, különösen az őket leginkább érintő ügyek irányába." Honeyball és a hozzá hasonlók előkészítették az utat a női futball számára. A női játékot azonban rossz szemmel nézték a brit labdarúgó-szövetségek, és támogatásuk nélkül folytatódott. Feltételezik, hogy ezt a játék „férfiasságát” fenyegető veszély motiválta.

A női labdarúgás nagyarányú népszerűvé vált a korszakban Első világháború, amikor a nehéziparban a nők foglalkoztatása ösztönözte a játék növekedését, hasonlóan a férfiakhoz 50 évvel korábban. A korszak legsikeresebb csapata volt Dick, Kerr Ladies FC of Preston, Anglia. A csapat 1920-ban az egyik első női nemzetközi mérkőzésen szerepelt egy francia XI-es csapat ellen. és az angol válogatott nagy részét is alkotta a Skót hölgyek XI ugyanabban az évben, 22–0-ra nyerve.

Annak ellenére, hogy népszerűbb, mint néhány férfi futballesemény, 53,000-ban egy meccsen 1920 XNUMX fős közönség volt. női futball Angliában csapást szenvedett 1921-ben A Labdarúgó Szövetség betiltotta a játékot az egyesületi tagok pályáin, kijelenti, hogy "a futball meglehetősen alkalmatlan a nők számára, és nem szabad bátorítani". A játékosok és a futballírók azzal érveltek, hogy ezt a tilalmat valójában a női meccsek nagy tömegei iránti irigység okozta, és mivel az FA-nak nem volt befolyása a női játékból származó pénz felett. Az FA eltiltás a rövid életűek kialakulásához vezetett Angol Női Labdarúgó Szövetség és a játék átkerült rögbi alapon.

Kolarin Kontio fiatal finn lány labdarúgócsapata PiteåSvédországban, 2014-ben

Az egyesületi futballt a 19. század végén, az első feljegyzett női meccsek óta továbbra is nők játszották. Decemberben 1969, a Női Labdarúgó Szövetség Angliában alakult, 1971-ben pedig az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) tagjai megszavazták a női labdarúgás hivatalos elismerését. Szintén 1971-ben a labdarúgó-szövetség visszavonta azt a tilalmat, amely megtiltotta a nőknek, hogy a szövetség tagjai pályáin játszanak. Az 1960-as évek végén és az 1970-es évek elején a női labdarúgást szervezték az Egyesült Királyságban, amely végül a legkiemelkedőbb lett. csapat játék brit nők számára. A női labdarúgást is eltiltották több más ország, különösen ben Brazília 1941-től 1979-ig, in Franciaország 1941-től 1970-ig, és a Németország re 1955 a 1970.

A női futball még mindig sok nehézséggel néz szembe, de világméretű növekedése mindkét helyen jelentős versenyeket indítottak nemzeti és a Nemzetközi szintek, tükrözve a férfi versenyeket. A FIFA női világkupa 1991-ben avatták fel, és azóta négyévente kerül megrendezésre. míg a női labdarúgás olimpiai esemény volt óta 1996. Észak-Amerika a domináns régió a női labdarúgásban, a Egyesült Államok megnyerte a legtöbb női FIFA világbajnokságot és olimpiai tornát. Európa és Ázsia a második és a harmadik helyen áll a nemzetközi sikerek tekintetében, a nők játéka pedig javult Dél-Amerikában.

játék

Profi futballmérkőzés egyik félideje (45 perc) szlovén klubok között NK Nafta 1903 és a NK Dob. A félidő után 0-0 az eredmény.

Az egyesületi labdarúgást az úgynevezett szabályrendszer szerint játsszák A játék törvényei. A játékot egy 68–70 cm (27–28 hüvelyk) kerületű gömb alakú labdával játsszák, néven ismert labdarúgás (Vagy focilabda). Két tizenegy játékosból álló csapat versenyez azért, hogy a labdát a másik csapat kapujába (a kapufák közé és a léc alá) juttatják, ezáltal gólt szerezve. Az a csapat nyer, amelyik a játék végén több gólt szerzett; Ha mindkét csapat azonos számú gólt szerzett, akkor a meccs döntetlen. Minden csapatot a kapitány akinek a Játékszabályok értelmében csak egy hivatalos felelőssége van: képviselni csapatát az érmefeldobásban a kezdőrúgás előtt, vagy büntetőrúgás.

Az elsődleges törvény az, hogy a játékosok nem kapusok játék közben nem kezelhetik szándékosan a labdát kezükkel vagy karjaikkal, bár a játék során mindkét kezüket használniuk kell dobd be újrakezd. Bár a játékosok általában a lábukkal mozgatják a labdát, használhatják testük bármely részét (nevezetesen, "cím" a homlokkal) a kezükön vagy karjukon kívül. Normál játékon belül minden játékos szabadon megjátszhatja a labdát bármely irányba és mozoghat a pályán, bár a játékosok nem passzolhatnak olyan csapattársaknak, akik les- helyzetbe.

A játék során a játékosok megpróbálnak gólszerzési lehetőségeket teremteni a labda egyéni irányításával, például azáltal csöpögőlabda átadása egy csapattársnak, és az ellenfél kapusa által őrzött kapura lövések. Az ellenfél játékosai megpróbálhatják visszaszerezni a labda feletti uralmat egy passz elfogásával vagy átadásával szerelések az ellenfél birtokolja a labdát; az ellenfelek közötti fizikai érintkezés azonban korlátozott. A futball általában szabadon folyó játék, a játék csak akkor áll meg, ha a labda elhagyta a játékteret, vagy amikor a játékot a játékvezető szabálysértésért. Leállás után a lejátszás meghatározott újraindítással folytatódik.

Egy játékos csúsztatást hajt végre felszerelés hogy elűzze az ellenfelet

Profi szinten a legtöbb meccsen csak néhány gól születik. Például a 2005-06 szezonban az angolok Premier League meccsenként átlagosan 2.48 gólt produkált. A játékszabályok nem határoznak meg más játékos pozíciókat, mint a kapus, hanem számos speciális szerepek fejlődtek. Általában ezek három fő kategóriát foglalnak magukban: sztrájkolók, vagy támadók, akiknek fő feladata a gólszerzés; védők, akik arra specializálódtak, hogy megakadályozzák ellenfeleiket a gólszerzésben; és középpályások, akik megtérítik az ellenfelet és birtokolják a labdát, hogy átadják azt a csapatuk támadóinak. Az ilyen posztokon lévő játékosokat mezőnyjátékosoknak nevezzük, hogy megkülönböztessük őket a kapustól.

Ezek a pozíciók tovább vannak osztva aszerint, hogy a játékos mely területen tölti a legtöbb időt. Például vannak középső védők és bal- és jobbközéppályások. A tíz mezőnyjátékos bármilyen kombinációban elhelyezhető. Az egyes posztokon lévő játékosok száma meghatározza a csapat játékstílusát; több előre és kevesebb védő agresszívabb és támadóbb játékot hoz létre, míg a fordított játék lassabb, védekezőbb játékstílust hoz létre. Míg a játékosok általában a játék nagy részét egy adott pozícióban töltik, kevés korlátozás van a játékosok mozgására vonatkozóan, és a játékosok bármikor pozíciót válthatnak. A csapat játékosainak elrendezése a képződés. A csapat felépítésének és taktikájának meghatározása általában a csapat kiváltsága menedzser.

törvények

A játék hivatalos törvényei 17 törvényt tartalmaznak, amelyek mindegyike egy-egy kikötést és irányelvet tartalmaz. Ugyanazok a törvények vonatkoznak a labdarúgás minden szintjére mindkét nem számára, bár bizonyos módosítások megengedettek az olyan csoportok esetében, mint a juniorok, az idősek és a mozgássérültek. A törvények gyakran tág értelemben vannak megfogalmazva, ami rugalmasságot tesz lehetővé alkalmazásukban a játék természetétől függően. A játékszabályokat a FIFA teszi közzé, de azokat az IFAB tartja karban. A tizenhét törvény mellett számos IFAB határozat és egyéb irányelv járul hozzá az egyesületi labdarúgás szabályozásához. Az Egyesült Államokon belül Major League Soccer az 1990-es években külön szabályrendszert alkalmazott és a Állami Középiskolai Egyesületek Országos Szövetsége és a Nemzeti Kollégiumi Atlétikai Szövetség továbbra is olyan szabálykészleteket használnak, amelyek hasonlóak az IFAB-törvényekhez, de eltérnek azoktól.

Játékosok, felszerelések és hivatalos személyek

A játékvezető futballmérkőzésen bíráskodnak

Minden csapat legfeljebb tizenegy játékosból áll (kivéve helyettesítő termékek), akik közül az egyiknek a kapus. A versenyszabályok előírhatják a csapat létrehozásához szükséges minimális játékosok számát, ami általában hét. A kapusok az egyedüli játékosok, akik kezükkel vagy karjukkal játsszák meg a labdát, feltéve, hogy ezt a játékon belül teszik meg büntetőterület a saját kapujuk előtt. Bár sokféle van pozíciók amelyben a mezőny (nem kapus) játékosok stratégiailag edző által elhelyezett, ezeket a pozíciókat a törvények nem határozzák meg vagy írják elő.

Az alapfelszereltség ill készlet A játékosok viselése kötelező: ing, rövidnadrág, zokni, lábbeli és megfelelő sípcsontvédő. Egy atlétikai támogató és a védőpoharat az orvosi szakértők és szakemberek kifejezetten ajánlják férfi játékosoknak. Fejfedő nem kötelező alapfelszerelés, de manapság a játékosok dönthetnek úgy, hogy viselik, hogy megvédjék magukat a fejsérüléstől. A játékosoknak tilos olyasmit viselni vagy használni, ami önmagára vagy egy másik játékosra veszélyes, például ékszert vagy órát. A kapusnak olyan ruházatot kell viselnie, amely könnyen megkülönböztethető a többi játékos és a mérkőzésvezetők viseletétől.

A játék során több játékost cserejátékosok helyettesíthetnek. A legtöbb nemzetközi és hazai bajnoki mérkőzésen 90 perc alatt legfeljebb öt csere megengedett, minden csapat kaphat még egyet, ha hosszabbításba kerül a meccs; a megengedett létszám más versenyeken vagy versenyeken változhat barátságos mérkőzések. A csere gyakori okai közé tartozik a sérülés, a fáradtság, az eredménytelenség, a taktikai váltás, ill. idő pazarlás egy finoman kiegyensúlyozott játék végén. Normál felnőtt mérkőzéseken a lecserélt játékos nem vehet részt tovább a mérkőzésen. Az IFAB azt javasolja, hogy "ne folytatódjon a mérkőzés, ha valamelyik csapatban hétnél kevesebb játékos van". Bármilyen döntést a félbehagyott mérkőzésekért ítélt pontokról az egyes labdarúgó-szövetségek döntenek.

A mérkőzést a játékvezető, aki "teljes felhatalmazással rendelkezik a játékszabályok végrehajtására azzal a mérkőzéssel kapcsolatban, amelyre őt jelölték" (5. törvény), és akinek határozatai véglegesek. A játékvezetőt ketten segítik játékvezető asszisztensek. Sok magas szintű játékban van még a negyedik tisztviselő aki segíti a játékvezetőt, és szükség esetén más játékvezetőt helyettesíthet.

Gólvonal technológia annak mérésére szolgál, hogy az egész labda áthaladt-e a gólvonalon, így megállapítható, hogy született-e gól vagy sem; ezt azért hozták be, hogy megakadályozzák a vitákat. Videó asszisztens játékvezetők A (VAR) is egyre gyakrabban került bevezetésre a magas szintű mérkőzéseken, hogy segítsék a tisztségviselőket video-visszajátszásokon keresztül a világos és nyilvánvaló hibák kijavításában. Négy fajta hívást lehet felülvizsgálni: téves személyazonosság a piros vagy sárga lap odaítélésénél, gólok és az, hogy történt-e szabálysértés a felépítés során, közvetlen piros lapos döntések és büntető döntések.

Labda

A golyó gömb alakú, kerülete 68-70 cm (27-28 hüvelyk), súlya 410-450 g (14-16 uncia), nyomása 0.6-1.1 standard légkör (8.5 és 15.6 font / négyzet hüvelyk) tengerszinten. Korábban a labda összevarrt bőrpanelekből állt, latex tömlővel a nyomás alá helyezéséhez, de a modern labdák a játék minden szintjén szintetikusak.

Hangmagasság

Szabványos hangmagasság-mérés

Ahogy a törvényeket Angliában fogalmazták meg, és kezdetben kizárólag a négy brit labdarúgó-szövetség alkalmazta őket. IFAB kiterjesztés, a futballpálya szabványos méreteit eredetileg a birodalmi egységek. A törvények most hozzávetőlegesen fejezik ki a méreteket metrikus megfelelői (ezt zárójelben a hagyományos mértékegységek követik), bár a birodalmi egységek használata továbbra is népszerű az angol nyelvű országokban, ahol a történelem viszonylag újkeletű. metrikáció (vagy csak részleges mérés), mint például Nagy-Britannia.

A nemzetközi felnőtt mérkőzések pályájának hossza 100–110 m (110–120 yd), szélessége pedig 64–75 m (70–80 yd). A nem nemzetközi mérkőzések pályái 90–120 m hosszúak és 100–130 m (45–90 yd) szélesek lehetnek, feltéve, hogy a pálya nem válik négyzet alakúvá. 50-ban az IFAB kezdetben 100 m (2008 yd) hosszú és 105 m (115 yd) széles fix méretet hagyott jóvá a nemzetközi mérkőzések szabványos pályaméreteként; ezt a döntést azonban később felfüggesztették, és soha nem hajtották végre.

A hosszabb határvonalak azok érintésvonalak, míg a rövidebb határok (amelyekre a gólok kerülnek) azok gólvonalak. Minden gólvonalon egy téglalap alakú kapu van elhelyezve, a két szélső között félúton. A függőleges kapufák belső éleinek 7.32 m-re (24 láb) kell lenniük egymástól, és a vízszintes keresztléc alsó szélének, amelyet a kapufák támogatnak, 2.44 m-rel (8 láb) kell lennie a talaj felett. A hálókat általában a kapu mögé helyezik, de a törvények nem írják elő.

A kapu előtt a büntetőterület. Ezt a területet a gólvonal jelöli, két vonal, amely a gólvonalon kezdődik a kapufáktól 16.5 m-re (18 yard) és 16.5 m-re (18 yd) nyúlik a pályára a gólvonalra merőlegesen, valamint egy vonal, amely összeköti őket. Ennek a területnek számos funkciója van, amelyek közül a legszembetűnőbb annak megjelölése, hogy a kapus hol kezelheti a labdát, és hol válik büntetőrúgással büntethetővé a védekező csapat tagjának büntetőhibája. Más jelölések határozzák meg a labda vagy a játékosok helyzetét kick-off, gólrúgások, büntetőrúgások és szögletrúgások.

Időtartam és döntetlen módszerek

90 perces rendes idő

Egy normál felnőtt labdarúgó-mérkőzés két, egyenként 45 perces félidőből áll. Minden félidő folyamatosan fut, ami azt jelenti, hogy az óra nem áll meg, ha a labda játékon kívül van. A félidő között általában 15 perces félidő szünetet tartanak. A meccs végét teljes játékidőnek nevezik. A játékvezető a mérkőzés hivatalos időmérője, és beszámíthatja a cserék, a figyelmet igénylő sérült játékosok vagy más leállások miatt elvesztett időt. Ezt a hozzáadott időt "kiegészítő időnek" nevezik a FIFA dokumentumokban, de leggyakrabban úgy emlegetik leállási idő or sérülési idő, Míg a elvesztegetett idő szinonimájaként is használható. A leállás időtartama a játékvezető kizárólagos belátása szerint. A leállási idő nem kompenzálja teljes mértékben azt az időt, amelyben a labda van játékból, és egy 90 perces játék általában körülbelül egy óra „hatékony játékidőt” foglal magában. Egyedül a játékvezető jelzi a mérkőzés végét. Azokon a mérkőzéseken, ahol negyedik játékvezetőt neveznek ki, a félidő vége felé a játékvezető jelzi, hogy hány perc játékszünetet kíván hozzáadni. A negyedik játékvezető ezután tájékoztatja a játékosokat és a nézőket úgy, hogy feltart egy táblát, amelyen ez a szám látható. A jelzett leállási időt a játékvezető tovább hosszabbíthatja. A hozzáadott időt egy 1891-ben történt incidens miatt vezették be Fűt és a Aston Villa. A Stoke 1–0-s hátrányból két perccel maradt el, és büntetőrúgást kapott. A Villa kapusa szándékosan rúgta ki a labdát a játékból; mire visszakapták, az óra lejárt és a játéknak vége lett, így a Stoke nem tudta megkísérelni a büntetést. Ugyanez a törvény azt is kimondja, hogy bármelyik félidő időtartama meghosszabbodik, amíg a végrehajtandó vagy megismételendő büntetőrúgást be nem fejezik; így egyetlen játék sem végződhet be nem fejezett büntetéssel.

Nyakkendő szaggató

A legtöbb kieséses versenyen a büntetőrúgás döntetlennel végződő mérkőzés eldöntésére

A bajnoki versenyeken a meccsek döntetlennel is végződhetnek. Azon kieséses versenyeken, ahol győztesre van szükség, különféle módszereket lehet alkalmazni az ilyen holtpontról való kilépésre; egyes versenyek kiválthatnak visszajátszások. A rendes játékidő végén döntetlen mérkőzés hosszabbításba kerülhet, amely további két 15 perces játékidőből áll. Ha a hosszabbítás után is döntetlen az eredmény, egyes versenyeken engedélyezik a használatát büntetőpárbaj (a játéktörvényben hivatalosan "rúgásnak a büntetőponttól" néven ismert), hogy meghatározzák, melyik csapat jut tovább a torna következő szakaszába, vagy melyik lesz a bajnok. A hosszabbítás során szerzett gólok beleszámítanak a mérkőzés végeredményébe, de a büntetőpontról rúgott rúgások csak annak eldöntésére szolgálnak, hogy melyik csapat jut tovább a bajnokság következő részébe, és a tizenegyespárbajban szerzett gólok nem képezik a mérkőzés részét. a végeredmény.

Versenyeken használva két lábon járó gyufa, minden csapat egyszer versenyez otthon, a két mérkőzés összesített pontszáma dönti el, melyik csapat jut tovább. Ahol az aggregátumok egyenlőek, a idegenben szerzett gólok szabálya használható a győztesek meghatározására, ebben az esetben az a csapat nyer, amelyik a legtöbb gólt szerezte az idegenben lejátszott mérkőzésen. Ha az eredmény továbbra is egyenlő, hosszabbításra és esetlegesen büntetőpárbajra van szükség.

Labdák játékban és játékon kívül

Egy játékos szabadrúgást végez, miközben az ellenfél „falat” alakít ki, hogy megpróbálja blokkolni a labdát

A törvények értelmében a játék két alapvető állapota a játék során labda játékban és a labda játék nélkül. Mindegyik elejétől játékidőszak kezdőrúgással a játékidő végéig a labda mindig játékban van, kivéve, ha a labda elhagyja a játékteret, vagy ha a játékot megállítja a játékvezető. Amikor a labda játékon kívülre kerül, a játék a nyolc újraindítási mód valamelyikével indul újra, attól függően, hogy hogyan került ki a játékból:

  • Kezdőrúgás: az ellenfél gólja után, vagy minden játékrész megkezdése.
  • Dobd be: amikor a labda áthaladt az oldalvonalon; azt az ellenfél csapatát kapja, aki utoljára érintette a labdát.
  • Gólrúgás: amikor a labda teljesen átlépte a gólvonalat anélkül, hogy gólt lőtt volna, és utoljára a támadó csapat játékosa érintette meg; a védekező csapatnak ítélték oda.
  • Szöglet: amikor a labda teljesen átlépte a gólvonalat anélkül, hogy gólt lőtt volna, és utoljára a védekező csapat játékosa érintette meg; támadó csapatnak ítélték oda.
  • Közvetett szabadrúgás: az ellenfél csapatának ítélik oda "nem büntető" szabálytalanságok, bizonyos technikai szabálysértések, vagy ha a játékot leállítják, hogy figyelmeztessék vagy utasítsák el az ellenfelet anélkül, hogy konkrét szabálytalanság történt volna. Közvetett szabadrúgásból nem lehet közvetlenül gólt szerezni (anélkül, hogy a labda először egy másik játékost érintene).
  • Közvetlen szabadrúgás: bizonyos felsorolt ​​"büntető" szabálytalanságokat követően szabálytalankodó csapatnak ítélik. Közvetlen szabadrúgásból gólt lehet szerezni.
  • Büntetőrúgás: a szabálytalanságot elkövető csapatnak ítélik egy szabálytalanságot, amely általában közvetlen szabadrúgással büntethető, de az ellenfél büntetőterületén belül történt.
  • Leejtett labda: akkor fordul elő, ha a játékvezető bármilyen más okból leállította a játékot, például egy játékos súlyos sérülése, külső fél beavatkozása vagy a labda meghibásodása miatt.

Fegyelmi

A pályán

A játékosokat sárga lappal figyelmeztetik, piros lappal pedig kizárják a játékból. Ezeket a színeket először a 1970 FIFA World Cup és azóta következetesen használják.

A ocsmány akkor fordul elő, ha egy játékos a játék törvényeiben felsorolt ​​szabálysértést követi el, miközben a labda játékban van. A szabálytalanságnak minősülő szabálysértések a 12. törvényben vannak felsorolva. A labda szándékos kezelése, az ellenfél megbuktatása vagy az ellenfél meglökése a „büntetéses szabálytalanság” példái, amelyek büntetőeljárással sújthatók. közvetlen szabadrúgás vagy büntetőrúgás, attól függően, hogy hol történt a szabálysértés. A többi szabálytalanság an-val büntetendő közvetett szabadrúgás.

A játékvezető megbüntetheti a játékost vagy a cserejátékost kötelességszegés óvatosan (sárga kártya) vagy elbocsátás (piros lap). A második sárga lap ugyanabban a játékban piros laphoz vezet, ami kirúgást eredményez. A sárga lapot kapott játékosról azt mondják, hogy „elkönyvelték”, a játékvezető beírja a játékos nevét a hivatalos füzetébe. Ha egy játékost kiállítottak, nem lehet cserejátékost behozni a helyére, és a játékos nem vehet részt a további játékban. A kötelességszegés bármikor előfordulhat, és bár a kötelezettségszegésnek minősülő bűncselekmények felsorolva vannak, a meghatározások tágak. Különösen a „sportszerűtlen viselkedés” vétsége használható a legtöbb olyan esemény kezelésére, amely sérti a játék szellemét, még akkor is, ha azok nem szerepelnek konkrét bűncselekmények között. A játékvezető sárga vagy piros lapot mutathat fel egy játékosnak, cserejátékosnak, lecserélt játékosnak és nem játékosoknak, például menedzsereknek és kisegítő személyzetnek.

A játék leállítása helyett a játékvezető engedélyezheti a játék folytatását, ha ez annak a csapatnak a hasznára válik, amely ellen szabálysértést követtek el. Ezt „előny kijátszásának” nevezik. A játékvezető „visszahívhatja” a játékot, és megbünteheti az eredeti vétséget, ha a várt előny nem következik be „néhány másodpercen belül”. Még akkor is, ha egy szabálysértést nem büntetnek meg a kijátszott előny miatt, az elkövetőt a következő játékmegszakításkor is megbüntethetik szabálysértésért.

A játékvezető döntése minden, a pályával kapcsolatos ügyben véglegesnek minősül. A mérkőzés eredményét a meccs után nem lehet módosítani, még akkor sem, ha a későbbi bizonyítékok azt mutatják, hogy a döntések (beleértve a gólok odaítélését/nem ítélését) helytelenek voltak.

A pályán kívül

A sportág általános adminisztrációja mellett a labdarúgó szövetségek és a versenyszervezők a játék tágabb vonatkozásaiban is érvényesítik a helyes magatartást, olyan témákkal foglalkozva, mint a sajtóhoz intézett észrevételek, a klubok gazdálkodása, dopping, korcsalás és a mérkőzés rögzítése. A legtöbb verseny kötelező eltiltást ír elő a meccsen kiállított játékosok számára. Egyes pályán történt incidensek, ha nagyon súlyosnak minősülnek (például faji visszaélés vádja), a versenyeken súlyosabb szankciók kiszabását eredményezhetik, mint amelyek általában a piros lappal járnak. Egyes szövetségek engedélyezik a fellebbezést a pályán történt játékos-eltiltás ellen, ha a klubok úgy érzik, hogy a játékvezető helytelen vagy indokolatlanul kemény volt.

Az ilyen jogsértésekért szankciókat lehet kiszabni egyénekre vagy a klubok egészére. A büntetés pénzbüntetést, pontlevonást (a bajnoki versenyeken) vagy akár a versenyből való kizárást is tartalmazhat. Például a Angol Labdarúgó Liga levon 12 pontot minden benevezett csapattól pénzügyi adminisztráció. Az egyéb közigazgatási szankciók közé tartozik a vadelkobzás elleni szankció. Azok a csapatok, amelyek elvesztettek egy meccset, vagy akik ellen kiestek, technikai veszteséget vagy győzelmet kapnak.

Irányító szervek

Székhelye FIFA, a futball világ irányító testülete

A labdarúgás (és a kapcsolódó játékok, mint pl Futsal és a strandfoci) is FIFA. A FIFA központja itt található Zürich, Svájc. Hat regionális konföderáció kapcsolódik a FIFA-hoz; ezek:

A nemzeti szövetségek (vagy nemzeti szövetségek) felügyelik a futballt az egyes országokon belül. Ezek általában szinonimák a szuverén államokkal (például a Kameruni Labdarúgó Szövetség Kamerunban), de kisebb számú egyesületet is magukban foglalnak, amelyek a szubnacionális entitásokért vagy autonóm régiókért felelősek (pl. Skót Labdarúgó Szövetség Skóciában). 211 nemzeti szövetség kapcsolódik mind a FIFA-hoz, mind a saját kontinentális konföderációjához.

Míg a FIFA felelős a versenyek lebonyolításáért és a legtöbb nemzetközi versenyre vonatkozó szabályért, a tényleges játékszabályokat az IFAB határozza meg, ahol az egyesült királyságbeli szövetségek mindegyikének egy szavazata van, míg a FIFA-nak együttesen négy szavazata van.

Nemzetközi versenyek

A FIFA World Cup a legnagyobb nemzetközi futballverseny és a világ legnézettebb sporteseménye

Az egyesületi labdarúgás nemzetközi versenyei alapvetően két fajtából állnak: reprezentatív nemzeti csapatok részvételével vagy több nemzetben és nemzeti ligában működő klubok részvételével. Nemzetközi futball, minősítés nélkül, leggyakrabban az előbbire utal. A nemzetközi klubversenyek esetében az érintett klubok származási országa, nem pedig játékosaik nemzetisége teszi a versenyt nemzetközivé.

A labdarúgás legnagyobb nemzetközi versenye a Világkupa, a FIFA szervezésében. Ezt a versenyt azóta négyévente rendezik meg 1930, kivéve az 1942-es és 1946-os versenyeket, amelyeket azért töröltek. A második világháború. Körülbelül 190–200 válogatott küzd a döntőbe jutásért a kontinentális konföderációk keretein belül zajló selejtezőtornákon. A négyévente megrendezett döntőben 32 nemzeti csapat vesz részt négyhetes időszakon keresztül. A világbajnokság a legrangosabb egyesületi labdarúgótorna, egyben a legszélesebb körben nézett és követett sportesemény a világon, meghaladja a Olimpiai játékok; az összes mérkőzés összesített közönsége 2006 FIFA World Cup becslések szerint 26.29 milliárd volt, és a becslések szerint 715.1 millió ember nézte a filmet döntő mérkőzés, a bolygó teljes lakosságának kilencedét. A jelenlegi bajnokok Argentína, akik harmadik címüket nyertek a 2022 verseny Katarban. A FIFA női világkupa azóta négyévente kerül megrendezésre 1991. A torna jelenlegi formátuma szerint a nemzeti csapatok három év alatt 31 helyért küzdenek minősítési szakasz, a rendező nemzet csapata automatikusan belép a 32. helyként. A jelenlegi bajnokok a Egyesült Államok, miután megnyerték negyedik címüket a 2019 verseny.

Fernando Torres, Juan Mata és Sergio Ramos spanyol labdarúgók ünneplik a győzelmet UEFA Európa-bajnokság

Volt egy a labdarúgó torna mindenkor Nyári Olimpiai Játékok óta 1900, kivéve az 1932-es meccseket Los Angeles. A világbajnokság kezdete előtt az olimpia (különösen az 1920-as években) volt a legrangosabb nemzetközi esemény. Eredetileg a verseny csak amatőröknek szólt. Ahogy a professzionalizmus elterjedt az egész világon, nőtt a minőségi szakadék a világbajnokság és az olimpia között. A legtöbb hasznot hozó országok a Szovjet blokk országok Kelet-Európa, ahol az élsportolókat államilag támogatták, miközben megőrizték amatőr státuszukat. Között 1948 és a 1980, 23 olimpiai éremből 27-at Kelet-Európa nyert, csak Svédország (arany 1948-ban és bronz 1952-ben), Dánia (1948-ban bronz, 1960-ban ezüst) ill Japán (1968-ban bronz) megtörve dominanciájukat. A 1984-es Los Angeles-i játékok, a NOB hivatásos játékosok felvétele mellett döntött. Mivel 1992, a férfi versenyzőknek 23 éven alulinak kell lenniük, bár mivel 1996, csapatonként három 23 év feletti játékos engedélyezett. 1996-ban női tornával egészült ki; A női olimpiai tornán a férfiakkal ellentétben korhatár nélküli teljes nemzetközi csapatok játszanak.

A világbajnokság után a legfontosabb nemzetközi labdarúgó-versenyek a kontinensbajnokságok, amelyeket minden kontinens konföderáció rendez, és nemzeti csapatok között vívnak egymással. Ezek a Európa bajnokság (UEFA), a Amerika Kupa (CONMEBOL), a Afrikai Nemzetek Kupa (CAF), a Ázsiai Kupa (AFC), a CONCACAF Arany Kupa (CONCACAF) és a OFC Nemzetek Kupája (OFC). A FIFA Konföderációk Kupa között mind a hat kontinensbajnokság győztese, az aktuális FIFA World Cup bajnokok és a következő világbajnokság házigazdája. Ezt általában a közelgő labdarúgó-világbajnokság bemelegítő tornának tekintették, és nem bírt akkora presztízssel, mint maga a világbajnokság. Ezt követően a bajnokság leállt 2017 kiadás. A UEFA nemzet ligája és a CONCACAF Nemzetek Ligája is léteznek.

A klublabdarúgás legrangosabb versenyei a mindenkori kontinensbajnokságok, amelyeken általában nemzeti bajnokok vívnak, pl. UEFA Champions League Európában és Európában Copa Libertadores Dél-Amerikában. Az egyes kontinensviadalok győztesei megmérettetik a FIFA Klub Világkupa.

Hazai versenyek

Egy 2009-es spanyol La Liga meccs között Real Madrid és a Barcelona. A lámpatest, az úgynevezett El Clásico, az egyik leghíresebb a sportban.

Az egyes országok irányító testületei működnek ligarendszerek egy hazai szezonban, amely általában többből áll megosztottság, amelyben a csapatok az egész szezonban pontokat szereznek az eredmények függvényében. A csapatok bekerülnek asztalok, a felhalmozott pontok szerinti sorrendbe helyezése. Leggyakrabban minden csapat a bajnokságban szereplő összes csapattal játszik otthon és idegenben minden szezonban, a körmérkőzéses torna. A szezon végén a legjobb csapatot nyilvánítják bajnoknak. Az első néhány csapat lehet támogatni magasabb osztályba, és az alul végzett csapatok közül egy vagy több szorult alacsonyabb osztályba.

Az adott ország bajnokságának élén végzett csapatok is jogosultak lehetnek a játékra nemzetközi klubversenyek a következő szezonban. E rendszer alól a fő kivételek egyes latin-amerikai bajnokságokban fordulnak elő, amelyek a labdarúgó-bajnokságokat két nevezett szakaszra osztják Apertura és Clausura Spanyolul Nyitás és a Záró), mindegyikért egy bajnokot jutalmazva. Az országok többsége kiegészíti a ligarendszert egy vagy több „kupa” versennyel, amelyet a ki ütni alapon.

Egyes országok felső osztályaiban magasan fizetett sztárjátékosok szerepelnek; a kisebb országokban, az alacsonyabb osztályokban és a legtöbb női klubban a játékosok másodállásban részmunkaidősek vagy amatőrök lehetnek. A öt legjobb európai bajnokság - Premier League (Anglia), Bundesliga (Németország), La Liga (Spanyolország), Serie A (Olaszország), és Ligue 1 (Franciaország) – vonzza a világ legtöbb legjobb játékosát, és a 2006–07-es szezonban ezeknek a bajnokságoknak a teljes bérköltsége meghaladta a 600 millió.

Lásd még:

Megjegyzések

Hallgassa meg ezt a cikket (30 jegyzőkönyv)
Beszélt Wikipédia ikon
Ez a hangfájl ennek a cikknek a 5. szeptember 2007-i felülvizsgálatából jött létre (2007-09-05), és nem tükrözi a későbbi szerkesztéseket.
  1. ^ További információkért lásd: az egyesületi labdarúgás nevei.
  2. ^ In 1970 és a 1971, két nem hivatalos női világbajnokságot rendezett FIEFF.
  3. ^ Lát Labdarúgás#Korai történelem további információért.
  4. ^ a b Lát A futballtípusok listája#A játékok az FA szabályaiból származnak az egyesületi futball-variációk listájáért.
  5. ^ Például a Angol Premier League pénzbírsággal és 8 meccses eltiltással sújtották Luis Suárez mert faji bántalmazás Patrice Evra.
  6. ^ A versenyző csapatok száma változó volt a verseny története során.

Referenciák

  1. ^ „A globalizált világban a labdarúgó-világbajnokság jó erőt jelent”. A beszélgetés. 10 július 2014. Archivált az eredetiből 8. augusztus 2014-én. Lekért 11 július 2014.
  2. ^ „Az MLS mint sporttermék – a világjáték előtérbe kerülése az Egyesült Államokban – Munkaanyag – Kar és kutatás – Harvard Business School”. www.hbs.edu. Archivált az eredetiből 29. január 2023-én. Lekért 29 január 2023.
  3. ^ "A futball története – Nagy-Britannia, a futball hazája". FIFA. Archiválva innen Az eredeti az 28 március 2013-n.
  4. ^ "A futball története – az eredet". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 28 október 2017. Lekért 29 április 2013.
  5. ^ a b c d "Eljárások a mérkőzés vagy a hazai és idegenbeli mérkőzés győztesének meghatározására" (PDF). A játék törvényei 2010/2011. FIFA. 51–52. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 13 március 2011. Lekért 4 március 2011.
  6. ^ "2002-es labdarúgó-világbajnokság TV-közvetítése". FIFA. 5. december 2006. Archiválva Az eredeti A 14 március 2005. Lekért 6 január 2008.
  7. ^ „A Bajnokok Ligája döntője a Super Bowl élén a tévépiacon”. BBC Sport. Britt Távközlési Vállalat. 31. január 2010. Archivált az eredetiből 12. január 2016-én. Lekért 25 február 2010.
  8. ^ Glass, Alana (21. október 2019.). "A FIFA női világbajnokság nézettségi rekordot döntött". Forbes. Archivált az eredetiből 24. április 2021-én. Lekért 24 április 2021.
  9. ^ Manfred, Tony (14. június 2014.). "Az igazi ok, amiért az amerikaiak focinak hívják, Anglia hibája". Business Insider Ausztrália. Archivált az eredetiből 27. április 2021-én. Lekért 27 április 2021.
  10. ^ Cunningham, John M. "Miért hívják egyesek a futballt focinak?". Britannica. Archivált az eredetiből 31. január 2022-én. Lekért December 23 2021.
  11. ^ "Szerkesztőség: A focinak – vagy mondjuk inkább a futballnak – meg kell változnia". Új-Zéland Herald. 11. június 2014. Archivált az eredetiből 27. április 2021-én. Lekért 27 április 2021.
  12. ^ Clarke, Donald (3. július 2021.). "Nincs egyszerűbb módja egy brit futballrajongó bosszantásának, mint a focira "fociként" hivatkozni.". The Irish Times. Archivált az eredetiből 30. november 2022-én. Lekért 30 november 2022.
  13. ^ – Mi a „foci” szó eredete?. Lexico szótárak | angol. Archivált Az eredeti A 2 május 2021. Lekért 22 március 2021.
  14. ^ "A futball eredete és jelentése". Online etimológia szótár. Archivált az eredetiből 30. október 2018-án. Lekért 29 október 2018.
  15. ^ a b Tétel (NAMA) 873 Archivált 22. július 2016-én a Wayback Machine megjelenik a Nemzeti Régészeti Múzeum, Athén
  16. ^ "A játék klasszikus futballtörténete". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 25 december 2012. Lekért 17 szeptember 2013.
  17. ^ "Egy lebilincselő görög derbi". FIFA.com. Archivált Az eredeti A 2 november 2020. Lekért 30 október 2020.
  18. ^ a b "Düh, ahogy a FIFA az álmok mezejét találja Kínában". Bangkok Post. 5. június 2014.
  19. ^ a b Murray, Scott (2010). Futball For Dummies. John Wiley & Sons. 33. o.–. ISBN 978-0-470-66440-7. Archivált az eredetiből 20. április 2021-én. Lekért 20 április 2021.
  20. ^ Nigel Wilson, Az ókori Görögország enciklopédiája, Routledge, 2005, p. 310
  21. ^ Nigel M. Kennell, Az Erény Gymnasiuma: Oktatás és kultúra az ókori Spártában (Görögország és Róma történetének tanulmányai), The University of North Carolina Press, 1995, on Google Könyvek Archivált 5. december 2016-én a Wayback Machine
  22. ^ Steve Craig, Az ókori sportok és játékok: (Sportok és játékok a történelemben), Greenwood, 2002, on Google Könyvek Archivált 6. december 2016-én a Wayback Machine
  23. ^ Don Nardo, Görög és római sport, Greenhaven Press, 1999, p. 83
  24. ^ Sally ED Wilkins, A középkori kultúrák sportjai és játékai, Greenwood, 2002, on Google könyvek Archivált 6. december 2016-én a Wayback Machine
  25. ^ "Rögbi futball története". A rögbi futball története. Archivált az eredetiből 25. május 2017-én. Lekért Június 19 2014.
  26. ^ "A játék klasszikus futballtörténete". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 28 március 2013. Lekért 17 szeptember 2013.
  27. ^ "Sport". Encyclopedia Britannica. Archivált az eredetiből 17. április 2021-én. Lekért 20 április 2021.
  28. ^ "A futball története – az eredet". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 3 augusztus 2015. Lekért December 15 2017.
  29. ^ Chadwick, Simon; Hamil, Sean, szerk. (2010). Menedzsment futball: nemzetközi perspektíva. London: Routledge. o. 458. ISBN 978-1-136-43763-2. Archivált az eredetiből 20. november 2018-én. Lekért 30 May 2018.
  30. ^ "A futball története, 2. rész: Az aztékok és a játék keleti változata". Bleacher jelentés. 29. január 2009. Archiválva Az eredeti 19 február 2023.
  31. ^ Roberts, Mike (13. április 2011.). "Little Brothers of War Ball games in Kolumbia előtti Észak-Amerikában". Ugyanaz a régi játék: a futball ősi eredetének igaz története. Barcelona. ISBN 978-1-4610-9319-0. OCLC 1022073321. Archivált az eredetiből 12. február 2022-én. Lekért 6 január 2021.
  32. ^ "A játék klasszikus futballtörténete". FIFA. 10. június 2014. Archiválva innen Az eredeti A 28 március 2013. Lekért Június 19 2014.
  33. ^ "A futball története – Nagy-Britannia, a futball hazája". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 1 július 2007. Lekért 20 november 2006.
  34. ^ Harvey, Adrian (2005). Labdarúgás, az első száz év. London: Routledge. o. 126. ISBN 978-0-415-35018-1.
  35. ^ Győztes, David (28. március 2005.). "A kéz nélküli megközelítés egy férfijátékhoz". The Times. London. Archivált az eredetiből 28. május 2020-én. Lekért 7 október 2007.
  36. ^ a b "Az FA története". A Labdarúgó Szövetség. Archivált az eredetiből 25. január 2013-én. Lekért 9 október 2007.
  37. ^ Young, Percy M. (1964). Labdarúgás Sheffieldben. S. Paul. 28–29.
  38. ^ "A labdarúgó-bajnokság története". A labdarúgó-bajnokság. 22. szeptember 2010. Archiválva innen Az eredeti A 1 május 2011. Lekért 4 március 2011.
  39. ^ Parrish, Charles; Nauright, John (2014). Labdarúgás a világ körül: Kulturális útmutató a világ kedvenc sportjához. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO. p. 78. ISBN 978-1-61069-302-8. Archivált az eredetiből 26. október 2019-án. Lekért December 8 2018.
  40. ^ "IFAB". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 8 október 2011. Lekért December 10 2011.
  41. ^ "A Nemzetközi FA Tanács". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 22 április 2007. Lekért 2 szeptember 2007.
  42. ^ a b "hol kezdődött minden". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 8 június 2007. Lekért Június 8 2007.
  43. ^ a b "Az IFAB: Hogyan működik". FIFA.com. Archivált Az eredeti A 29 január 2021. Lekért 30 október 2020.
  44. ^ a b c Townsend, Jon (30. május 2015.). "Európa és Dél-Amerika kontinentális királyai". Ezek a futballidők. Archivált az eredetiből 6. október 2022-án. Lekért 24 február 2023.
  45. ^ "A FIFA Tanácsa jóváhagyja a FIFA World Cup™ legfontosabb szervezeti elemeit". www.fifa.com. Archivált az eredetiből 24. december 2022-én. Lekért 25 február 2023.
  46. ^ a b c d Miért Európa és Dél-Amerika uralja a világbajnokságot?. Hindustan Times. 8 december 2022. Archivált az eredetiből 28. december 2022-én. Lekért 24 február 2023.
  47. ^ "Az okok, amelyek miatt a dél-amerikai csapatok most küzdenek a klubvilágbajnokságon". MARCA. 10 Február 2023. Archivált az eredetiből 12. február 2023-én. Lekért 25 február 2023.
  48. ^ Robinson, Mark (31. augusztus 2018.). "A karibi futball hatással lehet nemzetközi szinten?". Caribbean Beat Magazin. Archivált az eredetiből 1. december 2021-én. Lekért 25 február 2023.
  49. ^ "Hogyan esett le Óceánia a FIFA térképéről". A Sydney Morning Herald. 16 augusztus 2003. Archivált az eredetiből 25. február 2023-én. Lekért 25 február 2023.
  50. ^ Ingle, Sean; Glendenning, Barry (9. október 2003.). "Baseball vagy futball: melyik sportág látogatottsága magasabb?". Az őrző. Egyesült Királyság. Archivált az eredetiből 11. április 2008-én. Lekért Június 5 2006.
  51. ^ "TV adatok". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 22 szeptember 2007. Lekért 2 szeptember 2007.
  52. ^ "A 2014-es FIFA World Cup™ 3.2 milliárd nézőt ért el, a döntőt egymilliárd nézte meg". FIFA. 16. december 2015. Archiválva Az eredeti A 19 december 2015. Lekért 17 március 2017.
  53. ^ "FIFA felmérés: körülbelül 250 millió labdarúgó világszerte" (PDF). FIFA. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 15 szeptember 2006. Lekért 15 szeptember 2006.
  54. ^ "A 2006-os labdarúgó-világbajnokság minden eddiginél szélesebb, hosszabb és távolabbi közvetítése". FIFA. 6. február 2007. Archiválva Az eredeti A 11 január 2012. Lekért 11 október 2009.
  55. ^ Kapuscinski, Ryszard (2007). A futballháború.
  56. ^ Stormer, Neil (20. június 2006.). "Több mint egy játék". Common Ground News Service. Archivált Az eredeti A 26 június 2010. Lekért 2 március 2010.
  57. ^ Austin, Merrill (10. július 2007.). "Legjobb láb előre". Vanity Fair. Archivált az eredetiből 28. február 2010-én. Lekért 2 március 2010.
  58. ^ Dart, James; Bandini, Paolo (21. február 2007.). – A futball indított valaha háborút?. Az őrző. London. Archivált az eredetiből 29. október 2007-án. Lekért 24 szeptember 2007.
  59. ^ Drezner, Daniel (4. június 2006.). "A futballháborúk". The Washington Post. p. B01. Archivált az eredetiből 3. október 2018-án. Lekért 21 May 2008.
  60. ^ "A globális játék keletkezése". A globális játék. Archivált Az eredeti A 21 május 2006. Lekért 22 May 2006.
  61. ^ "Kínai és Tsu Chu". A Football Network. Archivált Az eredeti A 6 november 2012. Lekért 1 May 2006.
  62. ^ a b c "A női futball rövid története". Skót Labdarúgó Szövetség. Archiválva innen Az eredeti A 8 március 2005. Lekért 18 november 2013.
  63. ^ a b "Két nem játéka". A Herald. Glasgow. 8. február 1997. Archivált az eredetiből 7. november 2017-én. Lekért Június 18 2017.
  64. ^ a b "A női futball története". A Labdarúgó Szövetség. Archiválva innen Az eredeti az 25 március 2009-n.
  65. ^ a b c d e Gregory, Patricia (3. június 2005.). "Hogyan küzdött a női futball a túlélésért". BBC Sport. Archivált az eredetiből 2. december 2017-én. Lekért 19 február 2010.
  66. ^ Ladda, Shawn. "A nők futballban való részvétele az emancipációs folyamat része volt". SoccerTimes. Archivált Az eredeti A 16 november 2006. Lekért 4 May 2006.
  67. ^ Mårtensson, Stefan (2010. június). "A női futball brandingje a hegemón férfiasság területén". Szórakoztató és sportjogi folyóirat. 8 (1): 5. két:10.16997/eslj.44.
  68. ^ "The Dick, Kerr Ladies' FC". Donmouth. Archivált az eredetiből 21. május 2022-én. Lekért 16 február 2023.
  69. ^ "BBC Radio 4 - Otthoni front - Az elfeledett első nemzetközi női labdarúgó-mérkőzés". BBC. Archivált az eredetiből 12. augusztus 2022-én. Lekért 16 február 2023.
  70. ^ Leighton, Tony (10. február 2008.). "Az FA elnézést kér az 1921-es kitiltásért". Az őrző. Archivált az eredetiből 10. augusztus 2014-én. Lekért 6 augusztus 2014.
  71. ^ a b Alexander, Shelley (3. június 2005.). "Úttörők, akik úttörői voltak a női futballnak". BBC Sport. Archivált az eredetiből 2. december 2017-én. Lekért 19 február 2010.
  72. ^ Witzig, Richard (2006). A futball globális művészete. CusiBoy Kiadó. p. 65. ISBN 978-0-9776688-0-9. Archivált az eredetiből 1. június 2021-án. Lekért 6 augusztus 2014.
  73. ^ a b Wrack, Suzanne (13. június 2022.). "Hogyan tiltotta be az FA 1921-ben a női futballt és próbálta igazolni". Az őrző. ISSN 0261-3077. Archivált az eredetiből 14. február 2023-én. Lekért 16 február 2023.
  74. ^ Newsham, Gail (2014). Egy saját Ligában. The Dick, Kerr Ladies 1917–1965. Paragon Kiadó.
  75. ^ Campbell, Alan (19. október 2012.). "Már nem a két félidő játéka". A Herald. Herald & Times csoport. Archivált az eredetiről 29. március 2014-án. Lekért 9 március 2014.
  76. ^ a b "A női futball története". A Labdarúgó Szövetség. Archivált az eredetiből 24. február 2020-én. Lekért 16 február 2023.
  77. ^ "Női labdarúgók: tehetséggel születtek, az előítéletek visszatartják". BBC News. 28 Február 2018. Archivált az eredetiből 7. november 2022-én. Lekért 16 február 2023.
  78. ^ Lasserre, Victoria (7. július 2022.). "5 date clefs sur l'histoire du football féminin". Cosmopolitan.fr (franciául). Archivált az eredetiről 26. szeptember 2022-én. Lekért 16 február 2023.
  79. ^ Wünsch, Silke (20. június 2011.). "Női labdarúgók". DW. Archivált az eredetiből 24. július 2022-én. Lekért 16 február 2023.
  80. ^ Kleen, Brendon (21. december 2022.). "A női futball növekszik a Közel-Keleten és Észak-Afrikában". Globális sport számít. Archivált az eredetiből 29. január 2023-én. Lekért 25 február 2023.
  81. ^ "Versenyek: női világbajnokság". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 30 április 2011. Lekért 11 március 2011.
  82. ^ Moore, Kevin (2015). "A labdarúgás és az olimpia és a paralimpia". Hassanban, Dávid; Mitra, Shakya (szerk.). Olimpiai Játékok: új globális kihívások megválaszolása. London: Routledge. o. 68. ISBN 978-0-415-74176-7. Archivált az eredetiből 26. október 2019-án. Lekért 8 január 2019.
  83. ^ "FIFA női világbajnokság története – korábbi vb-győztesek, házigazdák, legtöbb gól és még sok más". FOX Sport. Archivált az eredetiből 6. december 2022-én. Lekért 25 február 2023.
  84. ^ Kelly, Ryan (8. augusztus 2021.). – Melyik ország nyerte a legtöbb olimpiai aranyérmet labdarúgásban?. Goal.com. Archivált az eredetiből 10. november 2022-én. Lekért 25 február 2023.
  85. ^ Rey, Debora (7. július 2022.). "A dél-amerikai női futball javul, de van még út". AP HÍREK. Archivált az eredetiből 28. november 2022-én. Lekért 25 február 2023.
  86. ^ "Körméret". FIFA minőségi program. Archivált Az eredeti A 19 november 2016.
  87. ^ "Hogyan irányítsunk egy futballt". Archivált Az eredeti A 3 április 2011. Lekért 3 január 2011.
  88. ^ a b c "A játék törvényei (12. törvény)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 11 október 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  89. ^ "11. törvény – les" (PDF). A játék törvényei 2010/2011. FIFA. p. 31. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 4 július 2010. Lekért 4 március 2011.
  90. ^ a b c "A játék törvényei (8. törvény)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  91. ^ "Anglia Premiership (2005/2006)". Sportpress.com. Archivált Az eredeti A 27 szeptember 2007. Lekért Június 5 2007.
  92. ^ a b "A játék törvényei (3. törvény – Játékosok száma)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  93. ^ "Futball pozíciók magyarázata: nevek, számok és mit csinálnak". Bundesliga. Archivált az eredetiből 28. február 2021-én. Lekért 3 február 2021.
  94. ^ "Pozíciós útmutató, Kik vannak a csapatban?". BBC Sport. 1 szeptember 2005. Archivált az eredetiből 5. november 2006-én. Lekért 24 szeptember 2007.
  95. ^ "Alakzatok". BBC Sport. 1 szeptember 2005. Archivált az eredetiből 25. augusztus 2007-én. Lekért 24 szeptember 2007.
  96. ^ "A játék törvényei". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 1 szeptember 2007. Lekért 2 szeptember 2007.
  97. ^ "A les és a kézilabda törvényei az Ifab felülvizsgálata alatt, valamint az agyrázkódások cseréi". BBC Sport. 29 Február 2020. Archivált az eredetiből 31. január 2021-én. Lekért December 3 2020.
  98. ^ Reilly, Thomas; Williams, A. Mark, szerk. (2005). Tudomány és foci (Második kiadás). London: Routledge. p. 235. ISBN 978-0-415-26231-6. Archivált az eredetiből 12. február 2022-én. Lekért December 3 2020.
  99. ^ Maurer, Pablo. "Hogyan kísérletezett az amerikai futball 10 változtatással a játékban az MLS elindítása előtt". Az atlétikai. Archivált az eredetiből 11. október 2022-án. Lekért 8 november 2021.
  100. ^ "Egészségügyi tanácsok fiúknak". Strikingeagles.tripod.com. Archivált az eredetiről 27. szeptember 2013-én. Lekért 24 szeptember 2013.
  101. ^ "Futball pozíció papír" (PDF). Archivált (PDF) az eredetiről 28. szeptember 2013-én. Lekért 24 szeptember 2013.
  102. ^ "A futball legnagyobb fejfájása". Márka. Spanyolország. 12. március 2017. Archivált az eredetiből 17. május 2018-én. Lekért 17 May 2018.
  103. ^ "A játék törvényei (4. törvény – A játékosok felszerelése)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  104. ^ "2022/23-tól minden felső szintű versenyen öt csere engedélyezett". 90min.com. 13. június 2022. Archivált az eredetiből 13. január 2023-én. Lekért 13 január 2023.
  105. ^ "Játéktörvények (3. törvény – Helyettesítési eljárás)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 11 október 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  106. ^ "3. törvény – A játékosok száma" (PDF). A játék törvényei 2010/2011. FIFA. p. 62. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 4 július 2010. Lekért 4 március 2011.
  107. ^ "A játék törvényei (5. törvény – A játékvezető)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  108. ^ "Video Assistant Referees (VARs) Experiment – ​​Protokoll (összefoglaló)". Nemzetközi Labdarúgó Szövetség igazgatósága. 26. április 2017. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 27 április 2017. Lekért 26 április 2017.
  109. ^ "A játék törvényei 2013/2014" (PDF). FIFA. Archiválva innen Az eredeti (PDF) az 17 júliusban 2013.
  110. ^ "Futballgyártás". FIFA minőségi program. FIFA. Archivált Az eredeti A 4 szeptember 2016. Lekért 3 július 2014.
  111. ^ Summers, Chris (2. szeptember 2004.). – Teljesen metrikus leszünk valaha?. BBC News. Archivált az eredetiből 10. október 2007-án. Lekért 7 október 2007.
  112. ^ "Jégre került a gólvonal-technológia". FIFA. 8. március 2008. Archiválva innen Az eredeti A 22 március 2019. Lekért Június 19 2010.
  113. ^ "FIFA-módosítások a játékszabályokhoz, 2008" (PDF). FIFA. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 30 április 2011. Lekért 4 március 2011.
  114. ^ "A játék törvényei (1.1. törvény – A játéktér)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  115. ^ "A játék törvényei (1.4 törvény – A játéktér)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 11 október 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  116. ^ "A játék törvényei (1.3. törvény – A játéktér)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 11 október 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  117. ^ a b "A játék törvényei (7.2. törvény – A mérkőzés időtartama)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 11 október 2007. Lekért 24 szeptember 2007.
  118. ^ "A játéktörvények értelmezése – 07. törvény" (PDF). FIFA. Archiválva innen Az eredeti (PDF) az 21 júliusban 2012.
  119. ^ "7. törvény – A mérkőzés időtartama" (PDF). FIFA. Archiválva innen Az eredeti (PDF) az 4 március 2011-n.
  120. ^ "Futballreformok: 45 perces félidő lemondásáról kell vitatkozni az Ifabnál". BBC Sport. 18. június 2017. Archivált az eredetiről 22. március 2018-án. Lekért 7 március 2018.
  121. ^ Minden játékot időzítettünk. A világbajnokság leállási ideje vadul pontatlan Archivált 12. november 2020-án a Wayback Machine, David Bunnell, FiveThirtyEight, 27. június 2018
  122. ^ A Sunday Times A futball illusztrált története Reed International Books Limited 1996. p. 11 ISBN 1-85613-341 9-
  123. ^ "A játék törvényei (7.3. törvény – A mérkőzés időtartama)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 19 október 2007. Lekért 3 március 2010.
  124. ^ Például, a FA-kupa az elődöntők előtt.
  125. ^ "A játék törvényei (15. törvény – A bedobás)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 14 október 2007.
  126. ^ "A játék törvényei (16. törvény – A gólrúgás)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 14 október 2007.
  127. ^ "A játék törvényei (17. törvény – A sarokrúgás)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 14 október 2007.
  128. ^ a b "A játék törvényei (13. törvény – szabadrúgások)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 14 október 2007.
  129. ^ "Játéktörvények (14. törvény – A büntetőrúgás)". FIFA. Archiválva innen Az eredeti A 13 szeptember 2007. Lekért 14 október 2007.
  130. ^ "Hogyan javította a vezetői kártyák viselkedését a technikai területen". A Független. 13. május 2020. Archivált az eredetiből 13. január 2023-én. Lekért 13 január 2023.
  131. ^ "A játékvezető jelzései: előny". BBC Sport. 14 szeptember 2005. Archivált az eredetiből 12. január 2016-én. Lekért 4 március 2011.
  132. ^ "5. törvény: A játékvezető: Előny" (PDF). A játék törvényei 2010/2011. FIFA. p. 66. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 4 július 2010. Lekért 4 március 2011.
  133. ^ "5. törvény: A játékvezető" (PDF). A játék törvényei. FIFA. p. 24. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 6 augusztus 2013. Lekért 5 May 2012.
  134. ^ a b Például lásd A Labdarúgó SzövetségA játékosok eltiltására vonatkozó szabályok az FA-versenyeken: "FEGYELMI ELJÁRÁSOK". A Labdarúgó Szövetség. Archivált az eredetiből 6. november 2016-én. Lekért 1 február 2016.
  135. ^ "Football League adminisztrációs büntetés 12 pontra emelve". BBC Sport. 5. június 2015. Archivált az eredetiből 4. augusztus 2018-én. Lekért 17 May 2018.
  136. ^ a b "Tagszövetségek". FIFA. Archivált az eredetiből 20. február 2023-én. Lekért 20 február 2023.
  137. ^ "A 2006-os labdarúgó-világbajnokság minden eddiginél szélesebb, hosszabb és távolabbi közvetítése". FIFA. 6. február 2007. Archiválva Az eredeti A 20 január 2012. Lekért 11 október 2009.
  138. ^ Tom Dunmore, A futball történeti szótára Archivált 7. január 2017-én a Wayback Machine, p. 235. idézet: "A világbajnokság jelenleg a világ legnézettebb sporteseménye a televízióban, még az olimpiai játékok felett is."
  139. ^ Stephen Dobson és John Goddard, A futball gazdaságtana Archivált 7. január 2017-én a Wayback Machine, p. 407, idézet "A világbajnokság a világ legnézettebb sporteseménye: a 2006-os németországi világbajnokság összesített televíziós közönsége 26.2 milliárd volt, meccsenként átlagosan 409 millió néző."
  140. ^ Glenn M. Wong, Átfogó útmutató a sportkarrierhez Archivált 7. január 2017-én a Wayback Machine, p. 144, idézet "A világbajnokság a legnézettebb sportesemény a világon. 2006-ban 30 országban több mint 214 milliárd néző követte a világbajnokságot a televízióban, és több mint 3.3 millió néző vett részt a torna 64 mérkőzésén. "
  141. ^ Mcnulty, Phil. "Argentína drámai vb-döntőt nyert büntetőkkel". BBC Sport. BBC. Archivált az eredetiből 18. december 2022-én. Lekért December 19 2022.
  142. ^ "Futball felszerelés és történelem". Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB). Archivált az eredetiből 6. július 2014-én. Lekért 4 március 2011.
  143. ^ "Rendezvénykalauz – Labdarúgás". sportélet. 365 médiacsoport. Archiválva innen Az eredeti A 30 április 2011. Lekért 5 március 2011.
  144. ^ "A szervezőbizottság megerősíti a FIFA klubvilágbajnokság formátumát". FIFA. 14. augusztus 2007. Archiválva innen Az eredeti A 31 május 2008. Lekért 7 október 2007.
  145. ^ McMahon, Bobby (21. december 2017.). "Az El Clásico kötelező játék, de a globális közönség túlbecsült?". Forbes. Archivált az eredetiből 18. május 2018-én. Lekért 17 May 2018.
  146. ^ Fort, Rodney (2000. szeptember). „Európai és észak-amerikai sportkülönbségek(?)”. Scottish Journal of Political Economy. 47 (4): 431-55. két:10.1111 / 1467-9485.00172.
  147. ^ "Az Estudiantes megnyerte az Argentin Apertura címet". Fox Sport. Associated Press. 13. december 2010. Archivált az eredetiből 23. június 2013-án. Lekért 4 március 2011. Az Argentínában és Latin-Amerika legtöbb részén alkalmazott rendszer szerint minden évben két szezoncímet osztanak ki – az Apertura és a Clausura.
  148. ^ Hughes, Ian (31. március 2008.). "A Premier League meghódítja Európát". BBC Sport. Archivált az eredetiből 18. november 2018-én. Lekért 27 May 2008.
  149. ^ Taylor, Louise (29. május 2008.). "A vezető klubok veszítenek, mivel játékosok és ügynökök pénzt kapnak". Az őrző. London. Archivált az eredetiből 7. április 2013-én. Lekért 28 november 2008.

Külső hivatkozások