Alaszka kormányzóinak listája

A mai világban a Alaszka kormányzóinak listája egyre nagyobb érdeklődést mutat minden korosztály és hátterű ember számára. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a globális gazdaságra gyakorolt ​​hatásáig a Alaszka kormányzóinak listája vitákat és vitákat váltott ki különböző területeken. Miközben elmélyülünk ebben az izgalmas témában, kulcsfontosságú, hogy megértsük annak számos aspektusát, és figyelembe vegyük az üggyel kapcsolatos különféle szempontokat. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Alaszka kormányzóinak listája különböző aspektusait, elemezve a modern világra gyakorolt ​​hatását és a jövő alakításában rejlő lehetőségeket.

Ez a lista az Amerikai Egyesült Államok Alaszka államának kormányzóit sorolja föl. Alaszkát  Oroszország 1867-ben 7,2 millió dollárért adta el az Amerikai Egyesült Államoknak. Ezután három évig katonai, illetve a pénzügyminisztérium kiküldötte által közvetlen irányítás alá került a terület. Alaszka területi jogköre több alkalommal változott, de egészen az állam hivatalos megalakulásáig az Amerikai Egyesült Államok elnöke nevezte ki a kormányzóit. Végül a washingtoni törvényhozás mindkét házának hozzájárulása után 1958. július 7-én Alaszkában népszavazást tartottak, amelynek nyomán a helyi lakosság túlnyomó többsége kérte a terület felvételét az amerikai szövetségi államok közé, a többi államéval azonos jogkörrel. Ugyanezen év november 25-én megválasztották az új tagállam kormányzóját, két szenátorát és egy kongresszusi képviselőjét. Alaszka 1959január 3-án vált az USA teljes jogú, negyvenkilencedik tagállamává.

A kormányzói széket négy évre lehet elnyerni, s egy alkalommal lehet újraválasztani az adott kormányzót.

Jelenleg a 12. kormányzó, a republikánus Mike Dunleavy tölti be a tisztséget 2018. december 3. óta. A jelenlegi kormányzóhelyettes Kevin Meyer, aki szintén a Republikánus Párt tagja.

Párthovatartozás

Kormányzók listája

Alaszka katonai parancsnokai

1867-1884 között Alaszka a hadsereg, a pénzügyminisztérium, majd a tengerészet igazgatása alatt állt (Department of Alaska)

Az Alaszkai kerület kormányzói

Az Alaszkai Területek kormányzói

Alaszka egy 1912-ben hozott törvény alapján az amerikai szövetségi kormány által kezelt területnek minősült, szűk keretű autonómiával.

Alaszka szövetségi állam kormányzói

A washingtoni törvényhozás mindkét házának hozzájárulása után 1958. július 7-én Alaszkában népszavazást tartottak, amelynek nyomán a helyi lakosság túlnyomó többsége kérte a terület felvételét az amerikai szövetségi államok közé, a többi államéval azonos jogkörrel. Ugyanezen év november 25-én megválasztották az új tagállam kormányzóját, két szenátorát és egy kongresszusi képviselőjét. Alaszka 1959január 3-án vált az Amerikai Egyesült Államok teljes jogú tagállamává.

Jegyzetek

  1. Csalásban való részvétel miatt lemondott
  2. Lemondott, miután kiderült róla, hogy kanadai állampolgár
  3. A második világháború alatt katonai parancsnokság alatt állt a terület, a katonai parancsnok Lt. Gen. Simon Bolivar Buckner, Jr. volt.
  4. Lemondott, mivel elégedetlen volt a munkájával
  5. Lemondott, miután megválasztották az Egyesült Államok szenátorának.
  6. 1958-tól az kormányzói terminus (tehát ameddig a kormányzó hivatalban van) négy év volt. Ez az oszlop a kormányzói ciklust, az 1958-tól eltelt négyéves szakaszokat tartalmazza, amíg egy kormányzó, egy választási ciklusban hatalomban volt.
  7. a b William Allen Egan. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  8. a b root: Walter J. Hickel. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  9. Hickel lemondott, miután kinevezték az Amerikai Egyesült Államok belügyminiszterének.
  10. root: Keith H. Miller. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  11. root: Jay S. Hammond. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  12. root: William Jennings Sheffield. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  13. root: Steve Cowper. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  14. 1994 áprilisában csatlakozott a Republikánus Párthoz.
  15. root: Tony Knowles. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  16. root: Frank H. Murkowski. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  17. root: Sarah Palin. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  18. Lemondott, miután etikai vizsgálat indult ellene.
  19. root: Sean Parnell. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)
  20. khastings: Bill Walker. www.nga.org. (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)

Források