A Alapképzés témája régóta érdeklődés és vita tárgya. A Alapképzés eredetétől napjainkig jelentős szerepet játszott a társadalom különböző területein. Ahhoz, hogy jobban megértsük ezt a témát, elengedhetetlen, hogy elmélyüljünk történetében, következményeiben és hatásaiban a különböző összefüggésekben. Ebben a cikkben a Alapképzés különböző perspektíváival foglalkozunk, azzal a céllal, hogy átfogó képet nyújtsunk az olvasóknak a téma teljesebb és gazdagabb megértéséhez.
Az alapképzés (Bachelor of Science, röviden: BSc) egy, a világ számos országában ismert, az angolszász országokban hagyományosnak számító főiskolai szintű diploma, illetve a hozzá tartozó oktatási forma elnevezése. A megszerezhető diplomát alapdiplomának vagy BSc-diplomának is nevezik. Magyarországon és számos más európai országban ez a diploma- és oktatástípust a bolognai folyamat keretében vezették be a korábbi ún. osztatlan képzés alapképzésre és mesterképzésre való osztásával. A kialakult rendszer céljául tűzték ki, hogy Európán belül közös elveken alapuló felsőoktatási rendszert hozzanak létre. Így a tanulók azonos vagy hasonló szakterületen belül könnyen, különbözeti vizsgák nélkül, az alapdiploma birtokában folytathatják más, bolognai rendszerben működő bel- vagy külföldi egyetemeken magasabb szinten tanulmányaikat. A BSc-diploma további előnyének tartják az egységes munkaerőpiacra való könnyebb belépést is.
A bolognai rendszerben az a lépcsőfok képezi a többciklusú képzés első fázisát. A hallgatók – szakterülettől függően hat vagy hét félévig – alapképzésre járnak, melynek végén egy alapdiplomát, úgynevezett bachelor (BSc, BA stb.) fokozatot szereznek. Egyes szakterületeken ez az alapdiploma már elegendő képesítési feltétel bizonyos munkakörök betöltésére. Azokon a szakterületeken (pl. oktatásban), ahol az alapdiploma nem jogosít munkakör betöltésére, az alapdiploma az oktatási folyamat (pl. gyermeknevelés vagy más okból történő) hosszabb megszakítására is lehetőséget ad az elvégzett képzési fokozat elévülésének veszélye nélkül. Mindemellett az alapdiploma legfontosabb tulajdonsága a továbbtanulási lehetőségek szélesebbre tárása, azaz az (MSc) fokozatot adó mesterképzésre való jelentkezés biztosítása.
A felsőfokú alap fokozatot olyan hallgatók kaphatják, akik:
A képzés során az ismereteket illetően bizonyították, hogy:
Ismereteik alkalmazását illetően alkalmasak: