AMD K8

Ebben a cikkben a AMD K8 lenyűgöző világát fogjuk felfedezni, kitérve annak különböző aspektusaira és sajátosságaira. A keletkezésétől a fejlődéséig, a társadalomra gyakorolt ​​hatásán és mai relevanciáján keresztül egy olyan utazásba fogunk beleásni, amely lehetővé teszi számunkra, hogy teljes mértékben megértsük a AMD K8 jelentőségét. Multidiszciplináris megközelítéssel elemezzük mind a történeti, mind a lehetséges jövőbeli vonatkozásait, és egy átfogó és részletes jövőképet kínálunk, amely közelebb visz minket a AMD K8 lényegéhez. Reméljük, hogy ezzel a cikkel gazdagító és leleplező áttekintést adunk az olvasónak erről a témáról, amely kétségtelenül senkit sem hagy közömbösen.

A K8 az AMD cég 2003-ban megjelent[1] 64 bites, x86-kompatibilis processzorcsaládja, amely az AMD64-architektúra első megvalósítása. A K8 jelű processzorokhoz tartozik például az Opteron (kiszolgáló),[1] az Athlon 64 (asztali)[1] és az Athlon FX (felsőbb kategóriás asztali). Azóta számos más termék került kiadásra, melyek mind a K8-at vagy annak fejlettebb változatait képviselik, pl. a többmagos Athlon 64 X2.

A K8 esetében a memóriavezérlő a processzorba van integrálva a korábbi lapkakészletes megoldások helyett. Az adatokat HyperTransport busz mozgatja. A K8 egyaránt képes 32 és 64 bites x86-programok futtatására, akár mindkét fajtát egyidőben. Akár 8 processzoros gép is építhető belőle.

A K8 mikroarchitektúrájú magot tartalmazó processzorok a következők:

Jegyzetek