Óbéba vasútállomás

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Óbéba vasútállomás-et és a mai társadalomra gyakorolt ​​hatását. A Óbéba vasútállomás évek óta vita tárgya, és hatása a mindennapi élet különböző területeire kiterjed. A Óbéba vasútállomás megjelenése óta döntő szerepet játszik az emberek interakciójában, kommunikációjában és fejlődésében. Ahogy haladunk előre a digitális korban, fontos megérteni, hogy a Óbéba vasútállomás hogyan alakítja tovább világunkat, és milyen következményekkel jár a jövőre nézve. Ez a cikk elemzi a Óbéba vasútállomás különböző aspektusait és relevanciáját a jelenlegi környezetben, átfogó képet adva fontosságáról és lehetséges következményeiről. Készüljön fel, hogy elmerüljön a Óbéba vasútállomás lenyűgöző világában!

Óbéba vasútállomás
(Óbéba)
Stari Beb (szerb)
Cím
OrszágMagyarország, Jugoszlávia
NévadóÓbéba (falu és községközpont Romániában)
Állomáskategóriavasútállomás
Építési adatok
Megnyitás1908
Rekonstrukciók évei1915
Bezárás ideje1945
Lebontás éve1945
Lebontás okahatárátmenet és a vasútvonal megszűnt
Felhasználási területvasútállomás
Egyéb jellemzők
Peronnal rendelkező vágányok száma3
Része ennekMagyarország vasúti közlekedése, Jugoszlávia vasúti közlekedése
Szomszédos állomásokSzőreg vasútállomás, Újszentiván megállóhely, Rábé megállóhely
IdőzónaUTC+01:00 UTC+02:00
Vasútvonalak
Szeged–Temesvár-vasútvonal
Elhelyezkedése
Óbéba vasútállomás (Szerbia)
Óbéba vasútállomás
Óbéba vasútállomás
Pozíció Szerbia térképén
é. sz. 46° 07′ 47″, k. h. 20° 13′ 24″46.129722°N 20.223333°EKoordináták: é. sz. 46° 07′ 47″, k. h. 20° 13′ 24″46.129722°N 20.223333°E
Térkép

Az egykori Szeged-Temesvár-vasútvonal állomása volt, Újszentiván megállóhely és Rábé megállóhely között. Az állomás Rábé községtől légvonalban 3 kilométerre északnyugatra, Óbéba községtől légvonalban 6 kilométerre nyugatra, Kübekháza községtől légvonalban 5 kilométerre délnyugatra helyezkedett el, a mai magyar-szerb határ mellett.

Létesítése

A vasútvonalon 1908-ban létesült az állomás, kétvágányos forgalmi kitérőként, 724 méter hasznos hosszal. Az átmenő fővágány a II. vágány volt. 1915 körül háromvágányosra bővítették, innentől a III. vágány lett az átmenő fővágány.

1920 után

A trianoni határ az állomást pontosan középen metszette, a Szőreg felőli bejárati váltókörzet magyar területen maradt, a felvételi épület és a Rábé felőli bejárati váltókörzet a jugoszláv oldalra került.[1] Ekkortól a vasúti forgalom megszűnt az állomáson és határátmenetben a vonalon is. Mivel ekkor Óbéba a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz került, az állomásnak még volt közvetlen kapcsolata a faluval. Az 1924-es jugoszláv-román határkiigazítás után Óbéba Romániához került,[2] így a falu el lett vágva vasútállomásától, az állomás maga a semmi közepén maradt jugoszláv területen.

Határátmenetben 1925-ben vették fel újra a forgalmat, de az állomás nem lett határállomás, helyette magyar oldalról Szőreg, jugoszláv oldalról pedig Oroszlámos lett a határállomás, viszont a határőrizeti szervek emberei mindkét oldalról idáig kísérték a vonatokat.

1930-ban a MÁV az állomás Magyarországon maradt bejárati váltókörzetét elbontotta és a váltókörzettől a határvonalig az I. és II. vágányokat felszedte.[3]

1945 után a határátmeneten a forgalmat nem állították helyre, jugoszláv oldalról az állomást felszámolták és Oroszlámosig a pályát is felszedték. Magyar oldalról a pályát a határtól a szőregi téglagyárig elbontották.

Az állomás egykori helye és a pálya egykori nyomvonala a műholdas felvételeken még ma is kivehető.

Források

Jegyzetek

  1. Óbéba állomás a vonal hossz-szelvényén, az országhatár megjelölésével. (Hozzáférés: 2019. november 1.)
  2. A magyar-jugoszláv-román hármashatárpont kijelölése. (Hozzáférés: 2019. november 1.)
  3. Óbéba állomás I. és II. vágányának elbontási engedélyokirata 1930.. (Hozzáférés: 2019. november 1.)